24 Mart 2018 Cumartesi

Beş Adımda Makale Yazınızı Geliştirme

Merhaba arkadaşlar! Uzun süredir takip ettiğim bir kaynağı incelerken  dikkatimi çeken bir bölüm oldu konu ise başlığından da anlayacağınız gibi makale yazımıyla ilgili. Bende bu beş adımı kendimce yorumlayarak,bir şeyler ekleyerek yazma düşündüm.

1.Dikkat Çekici Başlık Koymalısınız
İçeriği ne olursa olsun her bir ziyaretçi önce başlığa bakar. Diyelim ki siz çok güzel bir şekilde ballandır ballandıra Galatasaray-Fenerbahçe maçını anlatmışsınız makalenizde. Fakat gidip başlığa Galatasaray-Fenerbahçe maçı yazıp geçerseniz ziyaretçi klasik bulur,geçer. Bu durum da ziyaretçinin sitenizde çok az kalmasına yol açar.

2.Basit Kelimelerle Anlatmalısınız

Bir bilgiyi yazarken ziyaretçinin bu konu hakkında pek bilgisi olmadığı düşünerek yazmanız gerektiğini biliyorsunuz bunun için de basit kelimeler kullanmanız faydalı olur.

3.Kısa Cümleler ve Paragraflar Şart

Bu konu üzerinde tartıştığım çok kişi oldu, çok yazı daha çok bilgi veriyor sözü doğru olabilir ama kim sayfalarca bir makale okusun ki? Ama illa ben uzun yazacağım diyorsanız paragraflara ayırmanız daha kolay okunmasını sağlar.

4.Karşılıklı Konuşuyor Gibi Yazmalısınız

Bu maddeye uymanız sonucunda okuyucunuzla aranızda bir samimiyetlik oluşur.

5.Kişiliğini Makaleye Yansıtmalısınız

Bilgisayar oyunların bazılarında karşı rakip hep bilgisayar olur,bundan dolayıda pek oyuna ısınamayabilirsiniz bu olay aynı makale yazımında da geçerlidir. Karşınızdakine bilgisayarın yazdığını değilde kendinizin yazdığınızı belirtmelisiniz.

Her bilgi internette bulunsa da bunları makaleye dönüştürmek belirli bir deneyim gerektiriyor. -Chip


EmoticonEmoticon