İnanmak Başarmanın Yarısıdır!

Merhaba Dostlarım

Sizlere tarihte yaşanmış bir olayı anlatmak istiyorum. 1800'lü yıllara kadar iletişim aracı olarak aynadan yansıyan güneş ışığı ve duman gibi bir çok şekilde  iletişim kuruluyordu taki 1792 yılında Claude Chappe'in tasarlayıp 1835 yılında Samuel Morse'ın modern telgraf'ı icad edene kadar. 


1972 yılında Claude Chappe eski yunancada "işaret-taşıyan" anlamına gelen semafor adını verdiği icadını tasarladı. Claude Chappe  elektiriğin iletişim için yeterli bir araç olmadığını düşündüğü için birbirini göre iki kulenin arasında gerilen tellerin ucuna takılmış çarların hareket etmesi ile iletişimi sağlatıyor du.Nitekim icat Fransa meclisine tekrar tekrar sunuldu  ve kabul edildi  ve Fransa hükümetinin desteği ile birçok Avrupa ülkesinde yaygınlaştı. Bu icadı çok ilkel gören Amerikalı ressam Samuel Morse'ın elektiriğin o döneme göre çok iyi bir araç olabileceğine inanıyordu. Bu konuda tasarladığı projeyi Amerika dahil bir çok ülke hükümdarına sundu ancak kabul edilmedi.
Samuel Morse kendisine ve icadına inanıyordu ve pes etmedi. Osmanlı hükümetine de buluşunu göstermek istedi ve bir arkadaşı ile istanbula gönderdi. Dönemin padişahı  Abdülmecit Han dı. Buluşu çok beğendiğini ileterek Morse’a ihtira beratı ile birlikte elmaslı bir madalya verdi. Bunun üzerine daha önce buluşunu dikkate almayan bir çok Avrupa ülkesi Morse ile görüşmek istedi ancak kendisi kabul etmedi ve icadını geliştirmek üzere ülkesine geri döndü.

Dostlarım,

Sizce Claude Chappe  ve Samuel Morse ilk reddedildiklerinde pes etmiş olsalardı şimdi ellerimizden düşürmediğimiz telefonlarımız ne durumda olurdu ? 
Peki Thomas Edison 999 kez yaptığı denemelerde başaramadığını düşünerek bıraksaydı Ampulü bulabilir miydi ? 
Peki Yunan filozof Pisagor dünyanın yuvarlak olduğunu savunduğu için zindanlara atıldığında savunduğu bilgiden vazgeçseydi  ne olur du ? Hiç yorum yok:

Yorum Gönder