13 Kasım 2017 Pazartesi

Wikipedia'ya programsız nasıl girilir?

Merhaba dostlarım,

Bildiğiniz gibi bir süre önce öğrencilerin araştırma yapmak için çok kullandığı bir platform olan  Wikipedia sitesi Türkiye'de erişime engellenmişti. Bu yazımızda sizlere programsız olarak Wikipedia sistesine nasıl giriş yapabileceğinizi paylaşacağım.

Wikipedia sitesi bildiğiniz gibi ücretsiz  bilgi bankası olarak bilinen  dijital ansiklopedi olarak hizmet vermektedir. Ayrıca zengin ve güncel içeriği ile dikkat çekmektedir. Wikipedia sitesinin güncel olmasının sebebi ise ziyaretcilerinin istediği gibi içerik giriyor ve mevcut içeriği düzenleyebiliyor olması diyebiliriz. Hal böyle olunca asılsız , çarpıtılmış bilgilerin yanı sıra terör örgütlerine ait bilgilerinde yayınlanabilir olması Wikipedia  sitesinin de bu içerikleri kaldırmaması Türkiye de Wikipedia sitesinin engellenmesine sebep olmuştur.

Wikipedia  sitesine şuanda erişim engeli bulunduğu için  internette aradığını bulamayan bir çok öğrenci Wikipedia nasıl girerim gibi sorular soruyorlar. Bende bu konuda kolaylık sağlamak istetim. Eminim internet üzerinde bu konuda bir çok içerik yazılıp çizilmiştir Ancak ben sizlere programsız Wikipedia nasıl giriş yapabileceğinizden bahsedeceğim :)

Programsız Wikipedia  sitesine giriş yapmak için aşağıdaki link'i kullanabilirsiniz. :)EmoticonEmoticon